Skip to main content

Równowaga życiowa, czyli wszystkim nam dobrze znane hasło 'Life Balance’. Co oznacza i czy to w ogóle możliwe?

Life Balance to uczucie satysfakcji w różnych obszarach naszego życia. W dzisiejszym nowoczesnym, bardzo szybkim świecie wielu z nas trudno jest osiągnąć tak upragnioną równowagę. Ale co ona w ogóle oznacza? Oznacza to, że jesteśmy zadowoleni ze wszystkich sfer naszego życia, że są one przez nas zaopiekowane w satysfakcjonujący dla nas sposób. A obszary te obejmują: biznes/karierę, zdrowie, finanse, rodzinę, miłość, przyjaciół, rozwój osobisty i duchowość, środowisko, czas wolny/zabawę.

Jak może się objawiać brak życiowej równowagi?

Kiedy nasze życie nie jest w równowadze, czujemy się zestresowani. Stres przybiera formę uczucia przytłoczenia, przemęczenia, przepracowania, bólów głowy, bólów ciała, niezadowolenia, smutku, niskiej samooceny, dezorientacji, poczucia braku kontroli, pustki, nieszczęścia, frustracji. Długo można by wymieniać. Czasem ciężko połączyć kropki i zrozumieć, że ten smutek czy frustracja wynikają z braku satysfakcji z jednej lub kilku sfer naszego życia.

Życie jest złożone i czasami nie jesteśmy nawet świadomi, że możemy czuć się zestresowani, ponieważ są obszary naszego życia, które pomijamy, na które nie mamy czasu czy którym nie poświęcamy w ogóle uwagi. Na przykład, to że spędzamy po kilkanaście godzin w pracy może się bardzo szybko odbić na zdrowiu czy relacjach z rodziną czy przyjaciółmi. Innym przykładem są zapracowani rodzice próbujący dzielić swój czas między pracę, dzieci i obowiązki domowe, u których zachowanie balansu jest bardzo trudne i często cierpi zdrowie, rozwój osobisty, przyjaciele czy czas wolny tzw. 'me time’.

Jak zacząć pracować nad zbalansowanym życiem?

Ważne jest, aby być świadomym różnych obszarów w naszym życiu, o których powinniśmy pamiętać i od czasu do czasu poświęcić kilka minut by ocenić naszą satysfakcję w tych sferach w skali 1-10. Dzięki takiemu 'sprawdzianowi’ zobaczymy czarno na białym nad czym możemy popracować. Kolejnym krokiem jest ustalenie celów i planu działania by poprawić niską ocenę np. w relacjach czy samorozwoju. Mogą to być drobne kroczki, cele krótko- lub długoterminowe. Samo planowanie daje nam uczucie sprawczości i kontroli, a to właśnie uczucie braku kontroli jest niejednokrotnie źródłem stresu.

A co, gdy nasze podstawowe potrzeby nie są zaspokojone?

Równowaga życiowa dotyczy satysfakcji z życia, ale też zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. W piramidzie Maslowa na samym dole widnieją potrzeby fizjologiczne, nad nimi potrzeba bezpieczeństwa, potem przynależności, szacunku i na samym szczycie samorealizacji. Warto o nich wszystkich pamiętać. Bez spełnienia tych podstawowych potrzeb nie myślimy o spełnianiu kolejnych np. gdy jesteśmy głodni czy śpiący nie będziemy myśleć o szacunku ze strony innych osób tylko o tym kiedy możemy zjeść i położyć się spać. Wszystkie sfery życia i potrzeby są połączone i warto o nie dbać.

Czy następny kredyt to dobry pomysł?

Wydaję mi się, że w dzisiejszym świecie skoncentrowanym bardzo mocno na sukcesie finansowym i karierze często kuleją zdrowie i relacje. Przez lata może nam się wydawać, że świetnie sobie radzimy w życiu bez bliskich przyjaciół czy rodziny, że nic nam zdrowotnie nie dolega, że możemy spać po 4h dziennie i funkcjonować, ale ja czuję, że to kolejny kredyt, który zaciągamy z przyszłości.

Wiem, że samo hasło 'life balance’ czy jeszcze popularniejsze 'work life balance’ niektórym może wychodzić uszami, ale to tylko nazwa. Możemy mówić o zrównoważonym życiu czy po prostu dbaniu o siebie / o swoje życie / potrzeby, aby żyło nam się lepiej i z mniejszą ilością stresu i frustracji. Równowaga życiowa jest osiągalna i zależy od świadomych wyborów i organizacji priorytetów. Może masz tak, że często czujesz czego tak naprawdę chcesz, ale brakuje Ci odwagi czy motywacji do działania albo Twoje marzenia Cię przytłaczają i co chwilę budzisz się w tym samym miejscu?

Jeśli potrzebujesz świeżej energii do działania i wsparcia w zbudowaniu usystematyzowanego planu działania idealnie sprawdzi się life coaching! Może spróbujesz?